Pár vět o naší cestě po Maroku

Tyto stránky vznikly jako krátká inspirace a podpora pro všechny, kteří mají v úmyslu navštívit Maroko, nikdy tam nebyli a váhají,  jestli mají jet do této pro nás poměrně vzdálené, exotické muslimské země.  Jako první musím říct jednoznačné ANO! JEĎTE DO MAROKA. Ať už se chystáte Maroko projet na kole, nebo pěšky do hor, nebo ho projet autem, nebo jen tak zevlovat, bez konkrétního cíle JEĎTE DO MAROKA a neváhejte.

Tyto stránky jsou určené zejména těm, kdo se chystají do Maroka po vlastní ose a v Maroku chtějí cestovat na vlastní pěst bez cestovní kanceláře. Pokud jedete s cestovkou do nějakého rezortu obehnaného zdí a budete zde trávit krásných 10 slunných dní nepotřebujete žádné informace, vše pro vás bude připraveno a pravděpodobně uvidíte „jiné“ Maroko. Neuvádím zde ani základní informace o Maroku, které si najdete všude na internetu, popisuji pouze osobní zážitek a chci povzbudit všechny, kteří přemýšlí jestli jet do Maroka, třeba na kole : JEĎTE DO MAROKA.

Marokem na kole

Jak mě napadlo udělat si výlet po Maroku na kole? Chtěl bych napsat, že to byla náhoda, ale náhoda neexistuje a vše máj svůj smysl, tak i Maroko muselo mít nějaký smysl. Původní nápad byl letecky se přesunout do Malagy, na jih Španělska a odtud na kole podél středozemního moře sjet dolů na Gibraltar a trajektem překročit hranici mezi Evropu a Afrikou a několik dní strávit na kole v severním Maroku a pak se vrátit zpátky do Španělska a odtud letecky domů. Kamarád Roman, který už v Maroku byl, sice ne na kole, mě ale nalomil, že severní Maroko „je o ničem“ a že to pravé Maroko je na jihu, dál od Evropy. Plán se proto změnil na přílet do Casablanky a odlet z Marrakeše a mezi těmito městy udělat nějaký okruh na kole bez konkrétního cíle. A proč na kole? Cestování „na těžko“ s brašnama na kole je výborné, jste svobodní v pohybu, kolo je rychlé, zemi procítíte jinak než autem nebo pěšky. Hledal jsem zemi kde je ještě v říjnu léto, také proto Maroko.  Ještě na vysvětlenou, když píšu Marokem na kole, tak myslím, ne na horském kolem, vyjížďky mimo hlavní cesty, ale na kole po vlastní ose, po asfaltových silnicích s brašnami a všemi věcmi s sebou.  Původně jsem myslel, že pojedu sám a nikdo se neodhodlá se přidat, buď z prosté obavy z neznámé země, nebo z časových a finančních důvodů atd. Týden před odletem se ale pochlapil Petr a řekl rozhodné ANO jedu s tebou, za což jsem mu moc vděčný a celé cestování po Maroku získalo jiný, společně sdílený, rozměr. Cestovat sám je taky výborné, ale je to prostě jinak než ve dvou s kámošem.

Před cestou do Maroka jsem o Maroku nevěděl skoro nic a myslel jsem, že Casablanca je někde v Jižní Americe. Pro kompletní, přesné a vtipné informace o Maroku doporučuji průvodce Lonely Planet, který jsme měli s sebou, dál doporučuji  offline navigaci v mobilu, nebo tabletu pro zjištění polohy a cíle cesty.  Po zjištění že Casblanca není v Jižní Americe, ale v Maroku, jsme objevili další úžasná Marocká města jako Essaouira , Torudant, Tagzahut, Marrakeš a zažili mnoho úžasných setkání.  A i když si nevytvářím žádné obavy z žádné země kam jedu, tak přesto jistá ostražitost před návštěvou Maroka, muslimské země a ještě na kole u mě byla. Musím ale jednoznačně říct, že jsme potkali pouze vstřícné, pohostinné a přátelské lidi a za celou dobu nenastal žádný konflikt a ta setkání a dobrosrdečnost lidí nás naprosto okouzlila. Několik dní vám bude trvat, než zpomalíte svoje hektické Evropské-České tempo, kdy je potřeba vše stihnout a mít o všem hodně informací a být všude včas a půjčka a manželka a děti a práce a peníze a narozeniny rodičů a nespokojený zákazník a na tři směny do práce a ještě dělat něco na baráku a mám dvacet nových mailů….zkrátka několik dní se budete zbavovat Evropského shonu, ale pak přijde naladění na místní, kterým čas plyne jinak, pooooomaluuuu, a asi tak po pátém slaďoučkém marockém mátovém čaji se vám to povede a pak už budete s nimi a zjistíte, že muslimský svět je jiný než nám ukazuje televize a že vás nechtějí ani oloupit ani zamordovat a že jejich vstřícnost odzbrojuje vaše obavy. A jsou to mnohdy malé momenty, které na vás budou působit, jako třeba podání ruky a následné přiložení na srdce, jako důkaz přátelství, pozvání na čaj, nebo jen klid a spokojenost kterou můžete z někoho pocítit. JEĎTE DO MAROKA. Z Casbalanky jsme se do Essaouiry přesouvali autobusem a když jsem z okna autobusu viděl provoz na silnici, neustálé troubení aut a silnici bez krajnice, tak musím přiznat, že jsem si říkal, jak tohle dopadne, ale jakmile sednete na kolo a stanete se součástí provozu, je tu zjištění, že to sice vypadá jako divočina, ale opět je tu ohleduplnost k vám jako cyklistům a auta se vám vyhýbají, nebo přibrzdí, pokud se nevejdou vedle vás a budete se cítit po pár kilometrech bezpečně. Potkal jsem dva evropské cyklisty, kteří jeli po Maroku na těžko, jeden jel cca 3 týdny a druhý měsíc a oba byli nadšení a neměli žádný problém na silnicích. JEĎTE DO MAROKA NA KOLE.

Maroko má spousty krásných míst k vidění a určitě si najdete ty svoje. V galerii je několik fotografií z naší cesty včetně mapy, kde je trasa fialově vyznačená. Trasu jsme jeli kombinovaně autobusem, taxíky a na kole.

Přeji krásné zážitky na cestě.

 

Shrnutí :

Kdo : Petr a Marek

Kdy : 14-29.11.2014

Jak : letecky, autobusem, taxíkem na velbloudu na kole

Za kolik : komplet výdaje cca 25 tis Kč/osoba ( 15 tis letenky vč kola, 10 ubytování, jídlo atd.)

Míra nadšení z Maroka : 100% ze 100%

Co doporučujeme : Harira (místní polévka), 3x denně mátový čaj, noc na Sahaře, hory, koupačku v Oceánu (to není Jadran, to je Oceán)